3. augusta 2016

Citrónový koláč

Pre 4 osoby - 8 porcií, čas prípravy - 1 hodina 15 minút.
150 g zmäknutého masla., 80 g práškového cukru., 1 vajce., 200 g hladkej múky., 1 lyžica hrozienok., štipka soli., tuk a hrubá múka na vymastenie a vysypanie formy., strukoviny na zaťaženie cesta(hrach alebo fazuľa).,
Plnka - 3 vajcia., 150 g práškového cukru., šťava a kôra z dvoch citrónov., 150 g roztopeného masla.,
Maslo vymiešame s cukrom dopenista, pridáme vajce a preosiatu múku a vypracujeme cesto. Do vymiešaného cesta pridáme umyté odkvapkané hrozienka. Cesto odložíme na niekoľko hodín do chladničky. Cesto natenko vyvaľkáme a vyložíme ním vymastenú a vysypanú okrúhlu formu tak, aby vznikol 3-4 cm vysoký okraj. Formu s cestom opäť odložíme na pár minút do chladničky. Z pergamenového papiera vystrihneme kruh veľkosti formy, položíme ho na cesto a nasypeme naň strukoviny (aby sa na ceste pri pečení netvorili bubliny). Koláč vložíme do horúcej rúry a pečieme asi 15 minút, potom formu vyberieme, odstránime papier a strukoviny.
Plnka: Vajcia a cukor vymiešame dopenista, pridáme postrúhanú citrónovú kôru a šťavu. Opatrne (tenkým prúdom) prilejeme roztopené maslo a vypracujeme hladký krém. Krém navrstvíme na cesto. Koláč vložíme späť do rúry a pečieme ešte asi 35 minút. Podávame vlažný.


Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára